مارچ امسال مدیران شرکت کوالکام اعلام کردند که دوربین‌های موبایلی در سال ۲۰۱۹ میلادی تا کیفیت ۱۰۰ مگاپیکسل ارتقا میابند. تولیدکنندگان گوشی طی سال‌های اخیر تلاش‌های فراوان در این زمینه انجام دادند و در این میان سامسونگ با سرمایه‌گذاری‌های فراوان حسگر ۶۴ مگاپیکسلی ISOCELL Bright GW1 را برای گوشی‌های هوشمند معرفی کرد. این شرکت همچنین مدل دیگر حسگر خود را با کیفیت ۴۸ مگاپیکسل برای استفاده در گوشی‌های هوشمند آماده کرد.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از آنجایی که مدل ۴۸ مگاپیکسلی این حسگر تصویربرداری چندی پیش به صورت تجاری وارد گوشی‌ها شد، سامسونگ هم اکنون اقدامات لازم را برای استفاده از حسگر ۶۴ مگاپیکسلی انجام داده و قرار است با استفاده از فناوری «تتراسل» وارد گوشی‌ها شود. این فناوری به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند چهار پیکسل را در یک پیکسل ادغام کند تا بر این اساس در فضاهای تاریک و کم‌نور ۱۶ تصویر با الگوریتم مذکور به صورت همزمان گرفته شوند تا در نهایت یک تصویر ۶۴ مگاپیکسلی در اختیار باشد.

این حسگر همچنین دقت بالا برای تشخیص جزییات تصویر و اتوفوکوس دارد همچنین از قابلیت «فول اچ‌دی» برای ضبط تصاویر با کیفیت ۴۸۰ فریم در ثانیه پشتیبانی می‌کند. قالیت «کواد-بایر» در این دوربین امکان انتشار تصاویر لحظه به لحظه با کیفیت HDRرا نیز فراهم می‌آورد.

حسگر ۶۴ مگاپیکسلی سامسونگ اندزه هر پیکسل را معادل ۰٫۸ میکرون در نظر گرفته است و بنابراین اندازه نهایی این حسگر نسبت به مدل ۴۸ مگاپیکسلی ۳۳ درصد بیشتر است. این مسئله باعث می‌شود تا اندازه نهایی حسگر ۱٫۸ اینچ محاسبه شود که نسبت بزرگ است و البته سال گذشته شرکت هوآوی در گوشی هوشمند «مِیت ۲۰ پرو» از حسگر با اندازه مشابه استفاده کرده بود.