تیم قرمز

تیم قرمز یا Red Team چیست؟

واقعیت تلخ چشم‌انداز امنیتی امروز این است که کسب‌و‌کار‌ها با هر اندازه‌ای می‌توانند هدف حملات سایبری باشند و بسیاری از چارچوب‌های تطبیق‌پذیری شامل پیشنهاداتی برای تست نفوذ هستند که وضعیت امنیتی سازمان را تست می‌کنند. بااین‌حال سازمان‌هایی که دارای یک برنامه‌ی امنیت اطلاعات بالغ و فرایندهای مرتبط با مرکز عملیات امنیت یا SOC بوده و قصد ارزیابی آن‌ها را دارند، بیشترین بهره را از یک Red Teaming (تیم قرمز) (Red Team) خواهند برد

تیم قرمز یا Red Team اصطلاحی است که اکثر افراد آن را نمی شناسند یا درباره آن اطلاعات کافی ندارند. تیم قرمز پر کاربرد ترین عملیات برای شرکت های بزرگ می باشد که می خواهند امنیت شبکه ها و سیستم های خود را به بالاترین شکل ممکن ارتقا دهند و خیالشان از تمامی حملات سایبری راحت باشد زیرا روز به روز حملات سایبری با تکنیک های مختلف روبه افزایش می باشد و امنیت سایبری بسیار مورد توجه قرار گرفته است و برای یک سازمان بسیار حیاتی و مهم است که از امنیت اطلاعات خود اطمینان خاطر داشته باشد. 

تیم قرمز تمامی راه‌های نفوذ به یک سازمان را بررسی میکند. Red Team تیمی نفوذی و Offensive میباشد.

تیم آبی، تیم بنفش و تیم قرمز

Red Team

تیم آبی

تیم آبی در مقابل تیم قرمز قرار میگیرد و امنیت سازمان را برقرار میکند. آسیب پذیری را پچ کرده و جنبه ی Defensive دارد.

تیم بنفش

واسطه بین تیم آبی و قرمز، نقش شورای حل اختلاف در بحث هک و امنیت و مدیریت تیم آبی و قرمز

تیم قرمز

در ادامه به طور کلی به تیم قرمز و نحوه ی ارائه خدمات Red Team خواهیم پرداخت…

آشنایی با تیم قرمز

عملیات تیم قرمز در واقع حملات پیچیده، شبیه سازی شده و کنترل شده می باشد که سعی بر به چالش کشیدن توانایی سازمان ها در برابر حملات سایبری و تهدیدات امنیتی دارد.

وقتی اعضای یک سازمان تصمیم می گیرند برای سنجش امنیت سیستم ها و شبکه های خود اقدامی کنند معمولا به سراغ عملیات تیم قرمز می روند در این عملیات اعضای این تیم سعی می کنند با یه برنامه دقیق از طرق مختلف اقدام به نفوذ و به دست آوردن اطلاعات مهم و محرمانه می کند تا ببیند اعضای یک شرکت و سامانه و سیستم های آن ها تا چه اندازه ایمن هستند.

پس تیم قرمز یک حمله سایبری آگاهانه می باشد که می خواهد با تکنیک ها و فنون مختلف میزان امنیت در برابر تیم های APT و هکر های کلاه سیاه را بسنجد.

خدمات

 • سنجش میزان آمادگی سازمان در برابر حملات مختلف
 • تجربه برطرف کردن نقص ها و نشت های امنیتی در یک محیط امن
 • افزایش توانایی و مقاومت سازمان ها در برابر انواع مختلف حملات
 • شناسایی نقاط آسیب پذیر و مهم و تلاش برای افزایش امنیت آن ها
Red Team

تفاوت تیم قرمز و تست نفوذ

کسانی که در تیم قرمز قرار دارند از خبره ترین و پیشرفته ترین متخصصان امنیت اطلاعات هستند و دانش آن ها با توجه به پیشرفت روز به روز  حملات سایبری به روز می شود.

در عملیات تیم قرمز چون دانش تخصصی اعضا بیشتر و به روز تر می باشد علاوه بر انواع سازمان ها و سامانه ها به امنیت سرویس ها ، برنامه ها ،تجهیزات امنیتی و شبکه ها نیز به طور دقیق و خاصی توجه می شود.

عملیات تیم قرمز از بیرون سازمان آغاز می شود و دقیقا نفوذ آن دقیقا شبیه حملات واقعی و پیشرفته می باشد.

ابزارها و دانش در تیم قرمز به مراتب بیشتر و پیشرفته تر از تست نفوذ می باشد.

ویژگی های سرویس تیم قرمز

 • بررسی میزان آگاهی کارکنان از روش‌های مهندسی اجتماعی و کنترل‌های امنیتی فیزیکی مانند گیت‌ها، قفل‌ها، سنسورها و…
 • تحلیل دارایی‌ها و تکنولوژی موجود، سیستم‌ها، پیکره‌بندی‌ها و آسیب‌پذیری‌ها
 • بررسی اتفاقات رخ داده در یک حمله، نحوه‌ی پاسخ‌گویی تیم‌های سازمان به یک حمله و هماهنگ‌سازی و همکاری آن‌ها با دیگر تیم‌ها برای محدود کردن حادثه
 • به مخاطره انداختن امنیت سازمانِ هدف از طریق استخراج اطلاعات و نفوذ به سیستم‌ها یا محیط فیزیکی آن
 • جلوگیری از شناسایی شدن توسط تیم آبی با انجام حملات زیاد در یک بازه‌ی زمانی کوتاه
 • جلوگیری از خنثی‌سازی حملات توسط تیم آبی قبل از آسیب رساندن به سازمان
 • بهره‌برداری از باگ‌ها و نقاط ضعف موجود در زیرساخت سازمانِ هدف در راستای شناسایی شکاف‌های موجود در امنیت فنی سازمان
 • ارزیابی دقیق توانایی‌های دفاعی تیم آبی سازمان
تیم قرمز

اهداف تیم قرمز

 • شناسایی و جمع آوری اطلاعات : تیم قرمز اطلاعاتی درباره شبکه هدف جمع آوری می کند و با چندین مدل از ابزارهای مختلف امنیت شبکه را بررسی می کنند و نقص ها و حفره های موجود را شناسایی می کنند.
 • برنامه ریزی برای حمله : با توجه به اطلاعات جمع آوری شده در مرحله اول ، تیم قرمز شروع به برنامه ریزی برای یک حمله دقیق می کند . اعضای تیم قرمز برای حمله چندین ابزار را استفاده می کنند که بتوانند جزئیات حمله و کارهای خود را مبهم و غیر قابل فهم کنند. البته شدت این برنامه ریزی و حمله به سازمانی که هدف هست نیز ارتباط دارد.
 • انجام عملیات : پس برنامه ریزی دقیق و منظم عملیات آغاز می شود و هدف آن ها شکستن رمز ها و موانع و حضور در شبکه می باشد.
 • تکمیل عملیات : پس ورود کامل به شبکه کار اصلی آغاز می شود. تیم قرمز برنامه ها ، حساب ها و سرورها را به خطر می اندازند و کنترل های امنیتی موجود را دور می زنند تا به طور کامل از نقص ها و ایرادات موجود مطلع شوند.
 • تحلیل موارد : پس از انجام ماموریت توسط تیم قرمز و شناخت حفره های موجود این حمله توسط تیم آبی دفع می شود و گزارش مستند چگونگی ورود و انجام عملیات داده می شود.

 با توجه به افزایش بیش از حد حملات سایبری در چند سال گذشته ، دیگر فرقی ندارد که چه سازمانی داشته باشید و کار شما چه باشد. مهم این است که تمام اطلاعات شما می تواند به راحتی از بین برود و به دردسر های فراوانی دچار شوید پس بهتر است که ایمنی را در اولویت کارهای خود قرار دهید و بدون استرس و اضطراب کار خود را ادامه و گسترش دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۸۸۸۰۴۹۶۱ , ۰۲۱۷۴۳۹۱۱۰۱