بر اساس گزارش های روز یکشنبه ، یک شرکت اسرائیلی متهم به تهیه نرم افزارهای جاسوسی به دولت ها با لیستی از ۵۰،۰۰۰ شماره تلفن هوشمند از جمله شماره فعالان ، روزنامه نگاران ، مدیران بازرگانی و سیاستمداران در سراسر جهان مرتبط شده است.

گروه NSO اسرائیل و بدافزار Pegasus آن حداقل از سال ۲۰۱۶ هنگامی که محققان آن را به کمک به جاسوسی مخالف در امارات متحده عربی متهم کردند ، در سرخط خبرها قرار گرفت.

افشاگری های روز یکشنبه نگرانی های مربوط به حریم خصوصی و حقوق را افزایش داده و میزان گسترده ای را که نرم افزار این شرکت خصوصی اسرائیلی ممکن است توسط مشتریانش در سطح بین المللی استفاده شود ، آشکار می کند.

میزان استفاده از پگاسوس توسط واشنگتن پست ، گاردین ، لوموند و سایر خبرگزاری ها گزارش شد که در تحقیق در مورد نشت داده ها همکاری کردند.

رسانه ها گفتند ، این فاش لیستی از بیش از ۵۰،۰۰۰ شماره تلفن هوشمند است که گمان می رود از سال ۲۰۱۶ توسط مشتریان NSO به عنوان افراد مورد علاقه شناسایی شده است.

پست گفت این لیست توسط سازمان های خبری ممنوعه ، یک سازمان غیرانتفاعی روزنامه نگاری مستقر در پاریس و سازمان عفو بین الملل با سازمان های خبری به اشتراک گذاشته شده است. این روزنامه گفت: تعداد کل تلفن های موجود در این لیست که واقعاً مورد هدف قرار گرفته اند یا نظر سنجی شده اند ، ناشناخته است.

پست گفت ۱۵۰۰۰ شماره از این لیست در مکزیک بوده و شامل شماره سیاستمداران ، نمایندگان اتحادیه ها ، روزنامه نگاران و منتقدان دولت است.

گزارش شده است که در این لیست شماره یک روزنامه نگار مستقل مکزیکی که در یک کارواش به قتل رسیده است ، درج شده است. تلفن او هرگز پیدا نشد و مشخص نبود که هک شده است.

وب سایت خبری تحقیقی هند The Wire گزارش داد که ۳۰۰ شماره تلفن همراه مورد استفاده در هند – از جمله شماره های وزرای دولت ، سیاستمداران مخالف ، روزنامه نگاران ، دانشمندان و فعالان حقوق – در این لیست وجود دارد.

این شماره شامل تعداد بیش از ۴۰ روزنامه نگار هندی از انتشارات مهم مانند هندوستان تایمز ، هندو و ایندیان اکسپرس و همچنین دو ویراستار بنیانگذار The Wire است.

دولت هند در سال ۲۰۱۹ استفاده از این بدافزار را برای جاسوسی از شهروندان خود انکار کرد پس از آنکه واتس اپ علیه NSO در ایالات متحده شکایت کرد و آن را به استفاده از بستر پیام رسانی برای جاسوسی سایبری متهم کرد.

پست اعلام کرد که تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی از ۳۷ تلفن هوشمند موجود در این لیست نشان داد که هک “تلاش شده و موفقیت آمیز” دستگاه ها از جمله دو زن نزدیک به روزنامه نگار سعودی جمال خاشوگی ، که در سال ۲۰۱۸ توسط یک تیم محبوب سعودی به قتل رسید ، انجام شده است.

از جمله شماره های این لیست روزنامه نگاران خبرگزاری فرانسه ، وال استریت ژورنال ، سی.ان.ان ، نیویورک تایمز ، الجزیره ، فرانس ۲۴ ، رادیو اروپای آزاد ، مدیا پارت ، ال پائیس ، آسوشیتدپرس ، لوموند ، گاردین گفت: بلومبرگ ، اقتصاددان ، رویترز و صدای آمریکا.

استفاده از نرم افزار پگاسوس برای هک تلفن خبرنگاران الجزیره و یک روزنامه نگار مراکشی قبلاً توسط Citizen Lab ، یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه تورنتو و عفو بین الملل گزارش شده است.

– جاسوس جیبی –

پست اعلام کرد که شماره های موجود در این لیست مشخص نیست اما رسانه های شرکت کننده در این پروژه توانسته اند بیش از ۱۰۰۰ نفر را در بیش از ۵۰ کشور شناسایی کنند.

آنها شامل چندین نفر از اعضای خانواده های سلطنتی عرب ، حداقل ۶۵ مدیر بازرگانی ، ۸۵ فعال حقوق بشر ، ۱۸۹ روزنامه نگار و بیش از ۶۰۰ سیاستمدار و مقام دولتی از جمله سران دولت ها و نخست وزیران و وزرای کابینه بودند.

گزارش ها حاکی از آن است که تعداد زیادی از این لیست در ۱۰ کشور – آذربایجان ، بحرین ، مجارستان ، هند ، قزاقستان ، مکزیک ، مراکش ، رواندا ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی جمع شده است.

گفته می شود Pegasus ابزاری بسیار تهاجمی است که می تواند دوربین و میکروفون تلفن هدف را روشن کرده و همچنین به داده های دستگاه دسترسی پیدا کند و در نتیجه تلفن را به جاسوسی جیبی تبدیل کند.

در برخی موارد می توان آن را بدون نیاز به فریب کاربر برای شروع بارگیری نصب کرد.

NSO روز یکشنبه با تکذیب گزارشی از گزارش داستانهای ممنوع ، آن را “پر از مفروضات غلط و نظریه های غیرمستقیم” خواند و تهدید به افترا کرد.

NSO گفت: “ما قاطعانه ادعاهای دروغ گفته شده در گزارش آنها را انكار می كنیم.”

این شرکت گفت: “همانطور که NSO قبلاً گفته بود ، فناوری ما به هیچ وجه با قتل فجیع جمال خاشوگی ارتباط نداشت.”

در این بیانیه آمده است: “ما می خواهیم تأكید كنیم كه NSO فناوری های خود را صرفاً به سازمان های اجرای قانون و سازمان های اطلاعاتی دولت های آزمایش شده به منظور نجات زندگی از طریق پیشگیری از اقدامات جنایی و ترور می فروشد.”

Citizen Lab در ماه دسامبر گزارش داد که حدود سه ده روزنامه نگار در شبکه الجزیره قطر دستگاه های تلفن همراه خود را مورد هدف بدافزار Pegasus قرار داده اند.

عفو بین الملل در ژوئن سال گذشته گزارش داد كه مقامات مراكشی از نرم افزار Pegasus NSO برای قرار دادن نرم افزارهای جاسوسی بر روی تلفن همراه عمر رادی ، روزنامه نگار محكوم به علت انتشار یك پست در رسانه های اجتماعی ، استفاده كردند.

در آن زمان ، NSO به خبرگزاری فرانسه گفت که “به شدت از این اتهامات ناراحت شده است” و در حال بررسی اطلاعات است.

گروه NSO در سال ۲۰۱۰ توسط اسرائیلی ها شالو هولیو و عمری لاوی تأسیس شد و در مرکز فن آوری برتر اسرائیلی هرتزلیا ، نزدیک تل آویو مستقر است. این دفتر می گوید صدها نفر در اسرائیل و سراسر جهان مشغول به کار هستند.