طبق گفته رئیس شرکت گوین شاتول ، اسپیس ایکس امیدوار است که بتواند فضاپیمای در حال توسعه استارشیپ خود را برای اولین بار در ماه جولای به مدار ببرد. شاتول در یک تعامل سخنرانی مجازی ، جدول زمانی را در کنفرانس بین المللی توسعه فضایی به اشتراک گذاشت.

Starship از چند سال گذشته در حال توسعه است و از سال گذشته پروازهای آزمایشی کوتاه تری انجام داده است اما در جو زمین باقی مانده است. آخرین پرواز آن همچنین شامل اولین فرود کاملاً موفق آن بود که یکی از عناصر اصلی در توسعه سیستم پرتاب Starship است که به عنوان اولین SpaceX طراحی شده است که کاملا قابل استفاده مجدد است.

ژوئیه یک جدول زمانی بلند پروازانه برای انجام اولین پرواز مداری پرواز Starship است ، اما در ماه مه SpaceX دوره برنامه ریزی شده خود را برای پرواز ثبت کرد ، که از سایت توسعه Starship این شرکت در جنوب تگزاس در نزدیکی Brownsville  و سپس سرانجام با سر و صدا در اقیانوس آرام به زمین نشست و با هزینه هاوایی به زمین بازگشت.

این اولین پرواز با یک فرود کنترل شده به پایان نخواهد رسید. آزمایشات بعدی شامل فرود کنترل شده فضاپیمای Starship خواهد بود ، با این هدف که در نهایت کل سیستم ، از جمله تقویت کننده Super Heavy که به حرکت آن در مدار کمک می کند ، کاملاً قابل استفاده مجدد باشد.

در حالی که به نظر می رسید Shotwell اطمینان بالایی از وجود SpaceX برای شروع پروازهای آزمایشی مداری Starship از نظر فنی را نشان می دهد ، از آنجا که فقط مجوز موجود آن است ، این شرکت برای انجام پرتاب های مداری هنوز نیاز به گرفتن مجوز از اداره هواپیمایی فدرال FAA) ) دارد. پروازهای فرعی را تحت پوشش قرار می دهد. FAA در حال حاضر در حال بررسی شرایط لازم برای آن مجوز است ، از جمله بررسی تأثیرات زیست محیطی برای مناطق اطراف.